drømme & det ubevidste på
Odder Højskole
Drømmene afspejler vores livssituation. Hvis vi forstår vores drømme og deres symbolske sprog, kan vi lære noget om, hvem vi er og hvilke ressourcer, vi rummer. Drømmene kommer fra det ubevidste, der er med til at styre vores valg, men som vi ikke har kontrol over. Hvis vi lærer at samarbejde med det ubevidste, kan det vejlede os og være med til at skabe retning i vores liv.
Dybdepskykologi
Du får afklaret dybdepsykologiske begreber som jeget, skyggen, projektion og kompleks. Vi fordyber os i symboler, fantasirejser og forskellige meditationsteknikker, som kan afdække en drøms budskab og kerne. Du får hjælp til at forstå dine egne og andres drømme. Du lærer, hvordan du kan arbejde med drømmene på egen hånd.
Vi taler også om søvn og om søvnproblemer. Og du lærer noget om, hvorfor søvn er livsnødvendig for os. Faget giver dig ideer til, hvordan du får en bedre søvn. Og du får hjælp til, hvad du kan gøre, når du ligger vågen om natten og bare ikke kan sove.
Hvis du gerne vil udforske dig selv yderligere kan du også vælge eksempelvis Almen Psykologi eller faget Dig og Mig.
Jeg har fået en langt større fornemmelse for og forståelse af mit indre, ubevidste liv. Det giver plads til forandring, forundring og ændring. Drømmerejserne var så skønne: inspirerende, interessante og fyldt med fantastiske symboler.
Sarah, tidligere elev
Underviser
Kirsten Sander Østergaard
Underviser i:
Drømme & det ubevidste, Krop & Stilhed, Massage & bodyflow, Meditation, Vinterbadning, Vandring og velvære, Yoga, Krop & bevidsthed, Dig & mig
Vil du kigge videre?
Disse fag kunne være for dig også!